Skip to content

193 Fredrick StParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2010

Property Information

Block3801
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,000
50%
Improvement Value:$406,300
50%
Total Assessment$809,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,367+2.8%
2024$11,059+8.6%
2023$10,180+5.4%
2022$9,658+11.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,214DeedBook 8761, Page 703NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1961