Skip to content

W 228 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4003
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,400
57%
Improvement Value:$304,600
43%
Total Assessment$705,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,626+3.3%
2024$9,322+8.4%
2023$8,596+3.6%
2022$8,300+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951