Skip to content

W 230 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block4003
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,202
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,400
54%
Improvement Value:$341,100
46%
Total Assessment$741,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,150+3.0%
2024$9,853+8.6%
2023$9,074+3.9%
2022$8,737+14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8672, Page 159NU CodeFamily (1)Recorded4/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1925