Skip to content

515 Kendrick StreetParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 6, 2004

Property Information

Block4003
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,000
59%
Improvement Value:$299,500
41%
Total Assessment$730,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,918+3.2%
2024$9,607+8.7%
2023$8,841+3.2%
2022$8,565+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,289DeedBook 8717, Page 642Recorded8/25/2004

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 8600, Page 913Recorded7/31/2003

Property Built

Built

Year Built: 1950