Skip to content

277 Purdue CourtParamus, NJ 07652

Built 1980

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block4003
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,706
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,100
48%
Improvement Value:$478,700
52%
Total Assessment$924,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,743+2.8%
2024$12,398+10.2%
2023$11,250+3.7%
2022$10,845-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft2,706DeedBook 4569, Page 883Recorded2/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1980