Skip to content

219 Curley CourtParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Nov 13, 1997

Property Information

Block4003
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,138
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,400
34%
Improvement Value:$888,700
66%
Total Assessment$1,338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,692+2.8%
2024$18,189+7.8%
2023$16,877+4.2%
2022$16,192-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

DeedBook 8021, Page 107NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/17/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997