Skip to content

108 Cloverdale AvenueParamus, NJ 07652

Built 1977

Last Sale Price
$633,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block406
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,800
47%
Improvement Value:$337,400
53%
Total Assessment$633,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,001+3.2%
2024$8,721+19.3%
2023$7,312+6.8%
2022$6,847+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$633,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 4101, Page 639Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 8347, Page 312Recorded2/7/2001

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7679, Page 681NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/9/1994

Property Built

Built

Year Built: 1977