Skip to content

181 Villanova DrParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2006

Property Information

Block4102
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,100
62%
Improvement Value:$272,700
38%
Total Assessment$718,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+2.0%
2024$9,574+8.3%
2023$8,839+3.3%
2022$8,554-1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 8266, Page 801Recorded4/20/2000

Property Built

Built

Year Built: 1966