Skip to content

31 Engle RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2014

Property Information

Block4206
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
78%
Improvement Value:$123,000
22%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+3.3%
2024$7,170+8.3%
2023$6,621+6.7%
2022$6,208-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952