Skip to content

42 Engle RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block4207
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
58%
Improvement Value:$317,200
42%
Total Assessment$749,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+3.2%
2024$9,877+8.2%
2023$9,130+6.4%
2022$8,584+9.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 8286, Page 99Recorded7/3/2000

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 8058, Page 844Recorded4/17/1998

Property Built

Built

Year Built: 1952