Skip to content

66 Ferndale RoadParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block4207
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,800
31%
Improvement Value:$1,005,700
69%
Total Assessment$1,450,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,229-0.7%
2024$20,381-7.1%
2023$21,932+5.9%
2022$20,705+194.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,260,000

From:

To:

Sq Ft3,839DeedBook 4117, Page 601Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 3400, Page 193Recorded11/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019