Skip to content

52 Engle RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 13, 1998

Property Information

Block4207
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,189
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
68%
Improvement Value:$200,500
32%
Total Assessment$632,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,518+3.3%
2024$8,250+8.1%
2023$7,632+6.4%
2022$7,170+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952