Skip to content

27 Benton RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block4207
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,623
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,300
51%
Improvement Value:$431,100
49%
Total Assessment$872,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,958+6.4%
2024$11,241+19.2%
2023$9,433+6.4%
2022$8,865-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,623DeedBook 4552, Page 1836Recorded1/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952