Skip to content

48 Ferndale RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4208
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,800
69%
Improvement Value:$197,800
31%
Total Assessment$641,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,416+3.4%
2024$8,138+8.5%
2023$7,502+6.6%
2022$7,041-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952