Skip to content

639 Sayre LaneParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 2003

Property Information

Block6007
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,100
59%
Improvement Value:$285,900
41%
Total Assessment$689,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,673+4.4%
2024$9,267+8.6%
2023$8,530+5.2%
2022$8,107+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951