Skip to content

374 Elmwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1967

Last Sale Price
$622,500
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block4403
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,600
41%
Improvement Value:$584,900
59%
Total Assessment$993,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,047+2.9%
2024$13,651+44.2%
2023$9,469+5.4%
2022$8,985+18.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$622,500

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 3266, Page 33Recorded6/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1967