Skip to content

389 Elmwood DrParamus, NJ 07652

Built 1969

Last Sale Price
$592,500
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block4402
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
57%
Improvement Value:$305,400
43%
Total Assessment$712,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,018+2.9%
2024$9,736+8.5%
2023$8,970+5.2%
2022$8,524+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$592,500

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 3124, Page 1962Recorded12/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969