Skip to content

401 Chelsea StreetParamus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Price
$729,900
Last Sale Date
Nov 18, 2008

Property Information

Block4405
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,974
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$468,700
50%
Improvement Value:$470,000
50%
Total Assessment$938,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,332+2.9%
2024$12,952+10.4%
2023$11,733+5.2%
2022$11,154-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$729,900

From:

To:

Sq Ft2,974DeedBook 6, Page 135Recorded1/9/2009

Property Built

Built

Year Built: 1962