Skip to content

251 Homestead RoadParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block6507
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,100
47%
Improvement Value:$541,100
53%
Total Assessment$1,013,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,938+3.2%
2024$13,502+8.1%
2023$12,493+5.3%
2022$11,860+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,984DeedBook 2484, Page 1899Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 8389, Page 735Recorded8/3/2001

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

DeedBook 7991, Page 423Recorded8/1/1997

Property Built

Built

Year Built: 1956