Skip to content

107 Jackson PlParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block4405
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,900
64%
Improvement Value:$268,400
36%
Total Assessment$740,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,404+7.4%
2024$9,687+11.5%
2023$8,685+5.3%
2022$8,250+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 5140, Page 1631Recorded12/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1963