Skip to content

481 Wilson AveParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block5605
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,700
62%
Improvement Value:$270,000
38%
Total Assessment$702,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,961+2.8%
2024$9,690+8.9%
2023$8,900+5.1%
2022$8,465-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft1,982DeedBook 5246, Page 36Recorded5/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1956