Skip to content

408 Chelsea StParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$999,995
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block4409
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,602
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,300
56%
Improvement Value:$370,100
44%
Total Assessment$841,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,930+3.0%
2024$11,583+10.8%
2023$10,455+5.2%
2022$9,938-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$999,995

From:

To:

Sq Ft2,602DeedBook 5503, Page 1081Recorded5/13/2025

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft2,602DeedBook 1981, Page 2393Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,602DeedBook 220, Page 665Recorded8/24/2009

Property Built

Built

Year Built: 1961