Skip to content

222 Vivien CourtParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 21, 1989

Property Information

Block4608
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,100
68%
Improvement Value:$182,800
32%
Total Assessment$576,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,026+3.0%
2024$7,796+8.9%
2023$7,160+5.3%
2022$6,798+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7340, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1952