Skip to content

340 Alan DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block4502
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
66%
Improvement Value:$210,400
34%
Total Assessment$617,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718+3.3%
2024$8,443+9.0%
2023$7,747+5.2%
2022$7,363+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951