Skip to content

341 Haywood DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block4502
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
61%
Improvement Value:$265,300
39%
Total Assessment$672,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,637+3.2%
2024$9,337+8.9%
2023$8,574+3.9%
2022$8,253+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 3681, Page 1122Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$258,750

From:

To:

DeedBook 7818, Page 989Recorded9/13/1995

Property Built

Built

Year Built: 1951