Skip to content

221 Concord DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block4608
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,397
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,600
45%
Improvement Value:$472,600
55%
Total Assessment$857,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,053+2.9%
2024$11,714+8.7%
2023$10,781+5.5%
2022$10,222-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft2,397DeedBook 3701, Page 294Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,397DeedBook 379, Page 242Recorded3/10/2010

Property Sale

Sale
$636,000

From:

To:

Sq Ft2,397DeedBook 8674, Page 776Recorded4/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1952