Skip to content

347 Elliot PlaceParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4507
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,400
50%
Improvement Value:$392,800
50%
Total Assessment$778,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,275+2.9%
2024$10,954+8.9%
2023$10,061+5.5%
2022$9,540+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951