Skip to content

28 Gilbert AveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4507
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,300
62%
Improvement Value:$235,700
38%
Total Assessment$624,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,730+2.7%
2024$8,503+8.7%
2023$7,825+5.3%
2022$7,430-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955