Skip to content

330 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block4507
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SFGA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,700
26%
Improvement Value:$960,200
74%
Total Assessment$1,301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,530+2.5%
2024$18,080+7.7%
2023$16,791+5.2%
2022$15,963-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000

From:

To:

Sq Ft3,908DeedBook 271, Page 2425Recorded10/21/2009

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,267DeedBook 8653, Page 707NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 2002