Skip to content

195 Concord DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block4507
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$392,800
69%
Improvement Value:$176,600
31%
Total Assessment$569,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,918+2.7%
2024$7,713+9.2%
2023$7,066+5.4%
2022$6,704-6.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft1,068DeedBook 5586, Page 742Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 5500, Page 435Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

DeedBook 8063, Page 389NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/5/1998

Property Built

Built

Year Built: 1951