Skip to content

207 Nimitz RdParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 20, 2014

Property Information

Block4508
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,700
54%
Improvement Value:$334,900
46%
Total Assessment$721,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,282+2.8%
2024$10,005+8.8%
2023$9,196+5.4%
2022$8,721+9.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 1624, Page 186Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 7834, Page 775Recorded11/15/1995

Property Built

Built

Year Built: 1955