Skip to content

234 Lentz AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 8, 2012

Property Information

Block4605
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,500
46%
Improvement Value:$490,300
54%
Total Assessment$899,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039+3.0%
2024$11,694+8.9%
2023$10,741+5.6%
2022$10,176-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 1050, Page 827NU CodeFamily (1)Recorded5/25/2012

Property Built

Built

Year Built: 1948