Skip to content

224 Lentz AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block4605
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
57%
Improvement Value:$295,500
43%
Total Assessment$682,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,556+2.9%
2024$9,285+9.2%
2023$8,503+5.6%
2022$8,052-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,497DeedBook 8830, Page 901NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/1/2005

Property Built

Built

Year Built: 1948