Skip to content

229 Vivien CourtParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 31, 1993

Property Information

Block4607
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,800
67%
Improvement Value:$188,100
33%
Total Assessment$575,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,015+2.9%
2024$7,787+8.8%
2023$7,155+5.3%
2022$6,795-8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 7633, Page 922NU CodeFamily (1)Recorded9/8/1993

Property Built

Built

Year Built: 1952