Skip to content

369 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Dec 2, 2002

Property Information

Block4609
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,900
43%
Improvement Value:$437,700
57%
Total Assessment$766,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,831+2.5%
2024$10,566+11.5%
2023$9,476+5.2%
2022$9,009-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$529,000

From:

To:

Sq Ft2,736DeedBook 8565, Page 442Recorded4/8/2003

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8009, Page 818Recorded10/2/1997

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 7747, Page 219Recorded11/16/1994

Property Built

Built

Year Built: 1961