Skip to content

361 Forest AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block4609
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,900
57%
Improvement Value:$245,200
43%
Total Assessment$574,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,027+2.9%
2024$7,799+9.2%
2023$7,142+5.6%
2022$6,763-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

DeedBook 8035, Page 566Recorded1/16/1998

Property Built

Built

Year Built: 1948