Skip to content

326 Ellen PlaceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block4705
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,400
48%
Improvement Value:$429,200
52%
Total Assessment$828,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,786+2.9%
2024$11,454+9.8%
2023$10,432+6.1%
2022$9,832+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$849,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 4908, Page 1327Recorded1/18/2023

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,309DeedBook 2330, Page 2108Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,026DeedBook 8384, Page 746Recorded7/23/2001

Property Built

Built

Year Built: 1955