Skip to content

456 Oregon StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2012

Property Information

Block5713
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,000
66%
Improvement Value:$206,200
34%
Total Assessment$614,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,692+3.2%
2024$8,422+8.1%
2023$7,787+5.2%
2022$7,399+8.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9127, Page 994Recorded8/16/2006

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8393, Page 802Recorded8/13/2001

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8001, Page 675Recorded9/8/1997

Property Built

Built

Year Built: 1951