Skip to content

453 Oregon StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2015

Property Information

Block5711
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,100
68%
Improvement Value:$194,300
32%
Total Assessment$603,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,534+3.2%
2024$8,270+8.2%
2023$7,646+5.2%
2022$7,268+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951