Skip to content

611 Mill RunParamus, NJ 07652

Built 1992

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jul 2, 1992

Property Information

Block4811
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,294
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,300
40%
Improvement Value:$615,500
60%
Total Assessment$1,025,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,622+2.8%
2024$14,222+7.9%
2023$13,181+5.1%
2022$12,537-16.5%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 7533, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1992