Skip to content

571 Mill RunParamus, NJ 07652

Built 1989

Last Sale Price
$707,500
Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block4811
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,130
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
33%
Improvement Value:$800,600
67%
Total Assessment$1,192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,025+2.8%
2024$16,564+20.5%
2023$13,751+5.2%
2022$13,068-13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$707,500

From:

To:

Sq Ft4,130DeedBook 8498, Page 592Recorded8/7/2002

Property Sale

Sale
$405,500
DeedBook 7437, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1989