Skip to content

196 Brook StParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$537,500
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block4913
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,100
56%
Improvement Value:$307,800
44%
Total Assessment$706,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,274-2.5%
2024$10,532-8.1%
2023$11,464+44.5%
2022$7,934+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$537,500

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 3242, Page 1084NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1951