Skip to content

565 Otto PlaceParamus, NJ 07652

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block4914
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,600
50%
Improvement Value:$455,900
50%
Total Assessment$911,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,566+2.7%
2024$12,238+7.5%
2023$11,380-4.7%
2022$11,945+11.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft3,632DeedBook 3934, Page 840Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 7873, Page 331Recorded5/1/1996

Property Built

Built

Year Built: 1975