Skip to content

140 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block4106
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,200
50%
Improvement Value:$411,900
50%
Total Assessment$818,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,644+3.2%
2024$11,283+7.8%
2023$10,465+6.8%
2022$9,803-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$649,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 3758, Page 1283Recorded10/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1954