Skip to content

58 Ardale RoadParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block510
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,700
56%
Improvement Value:$279,300
44%
Total Assessment$632,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,977+3.2%
2024$8,696+7.4%
2023$8,096+5.4%
2022$7,685-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 8655, Page 564Recorded2/2/2004

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

DeedBook 7968, Page 87Recorded5/2/1997

Property Built

Built

Year Built: 1964