Skip to content

62 Ardale RoadParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block510
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,300
50%
Improvement Value:$338,500
50%
Total Assessment$678,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,662+3.1%
2024$9,374+7.3%
2023$8,740+5.3%
2022$8,299+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 1750, Page 1

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 1750, Page 1Recorded9/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964