Skip to content

224 Sweet Briar PlParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2003

Property Information

Block5604
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,256
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,400
38%
Improvement Value:$679,400
62%
Total Assessment$1,103,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,687+3.0%
2024$15,230+8.3%
2023$14,059+5.2%
2022$13,361-7.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 8546, Page 873NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/4/2003

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 8458, Page 348Recorded4/4/2002

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7627, Page 368Recorded8/12/1993

Property Built

Built

Year Built: 1952