Skip to content

228 Jefferson AvenueParamus, NJ 07652

Built 2009

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 10, 2000

Property Information

Block5604
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,800
33%
Improvement Value:$867,900
67%
Total Assessment$1,295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,501+2.6%
2024$18,029+8.1%
2023$16,676+5.2%
2022$15,853+35.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8301, Page 980Recorded8/28/2000