Skip to content

468 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block5604
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,200
69%
Improvement Value:$160,800
31%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,070+2.9%
2024$6,869+9.6%
2023$6,270+5.4%
2022$5,950+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 2069, Page 1718NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 7502, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1953