Skip to content

E 229 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block5703
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,700
59%
Improvement Value:$248,900
41%
Total Assessment$607,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590+6.7%
2024$8,047+9.6%
2023$7,345+5.5%
2022$6,962+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 1624, Page 1867Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$311,000

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 1345, Page 410NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1948